Projektant mebli – zawód widmo

Polska meblem stoi i póki co udaje się, dlatego że zwykle produkujemy nie swoje wzory za granicę. Gdyby Polacy mogli przedstawić swój, przemyślany pod względem produkcyjnym katalog produktów,staliby się naprawdę atrakcyjnym producentem z ofertą połączonych zalet Włoch i Chin.
Dlaczego więc nie zatrudniają polskich projektantów ? Fakt o polskim rynku zawodowym jest taki, że nie istnieją. Zabawne, że w kraju który jest jednym z największych potentatów na świecie jeśli chodzi o wytwarzanie mebli, brak tak wyspecjalizowanych ludzi. Kto więc projektuje na rodzimy rynek ?Najczęściej amatorzy tworzący brzydkie i niefunkcjonalne meble. Bywa też, że artyści wtedy powstaje ładne, lecz nadal nie funkcjonalne wyposażenie oraz konstruktorzy ze swoimi funkcjonalnymi brzydalami.
Dlatego niestety, gdy spaceruje po poznańskich targach meblowych to na palcach jednej ręki można zliczyć firmy z naprawdę ciekawą i przemyślaną ofertą skierowaną w przyszłość. Sytuacje odzwierciedlają również doskonale same targi, gdyż jest oferta producentów i jest arena design, szkoda, że podobnie jak w realiach polskich nie przenikają się, a są obok.
Oczywiście nie jestem jedyną osobą, która dostrzegła błąd. Obecnie uczelnie chcą poprawić swoją ofertę edukacyjną i łączyć wiedzę stricte techniczną, marketingową z artystycznym polotem by kształcić specjalistów w tym zakresie – czyli projektantów mebli.

lace-projekt-stolika-kawowego-pawlowska-design-wizualizacja-1

Jednakże musi minąć co najmniej kilka, a może kilka-naście lat zanim dostrzeżemy tego efekty i polski przedsiębiorca przekona się, że można i warto inwestować we własne wzornictwo, a obecne granice się zatrą.