Ogrzewanie podłogowe na prąd – kable grzejne VC i VCD.

Grzanie podłogowe to układ ogrzewania, który jest najzdrowszym dla użytkowników oraz umożliwia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe pełniące funkcję podstawowego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła we wnętrzu jest montowane pod posadzką. Wskazany typ grzania można zamontować, gdy wnętrza są podczas przygotowania i posadzki nie są jeszcze zrobione.

Elektra-VC

Do montażu ogrzewania w wylewce stosowane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to pojedynczy kabel grzejny zarobiony z obu stron kablem zasilającym. VCD to dwużyłowy przewód zakończony z jednej strony przewodem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Wskazane kable poza konstrukcją odróżniają się mocą jednostkową, czyli ilością watów, jaka przypada na każdy metr kabla grzejnego. Decydując się na przewód grzewczy należy uwzględnić rodzaj pokoju oraz typ nawierzchni podłogowej, jak i najmniejsze dozwolone odstępy, które powstaną między wiązkami kabla podczas ich montażu. Największe możliwe przerwy nie powinny przekraczać 20 cm, aby nie powstały miejsca niedogrzane.

Montaż kabli polega na ułożeniu ich na powierzchni podłogi zgodnie z projektem razem z czujnikiem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Dopięcie przewodów VC oraz VCD do sieci elektrycznej trzeba zrobić z pomocą regulatora temperatury. Wybór odpowiedniego miejsca instalacji puszki z regulatorem jest istotne ze względów estetycznych oraz praktycznych. Kable grzewcze trzeba ułożyć w taki sposób, aby przewód zasilający o długości 2,5m można było doprowadzić do puszki elektrycznej i połączyć z sterownikiem.