Naprawa burty aluminiowej

Przy remoncie lub przeróbce burt ładunkowych trzeba na początek usystematyzować kilka spraw. Zacznijmy od wysokości burty, ponieważ od tego zależą koszty przeróbki.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zabudowa wysokości 400 mm, bo do tego celu da się użyć zwykłego profilu wykonanego w całości. W chwili, kiedy zabudowa ma mieć odmienną wysokość, można użyć do przeróbki desek aluminiowych o wysokości 100, 150 lub 200 mm. Elementy te łączy się ze sobą za pomocą systemu pazurków, które pozwalają na połączenie wszystkich elementów w jedną całość bez potrzeby używania wkrętów czy nitów.

burty auto

Następną sprawą jest to, czy zamierzamy burty malować, czy nie mają być niczym zabezpieczone. Aluminium jest metalem, które łatwo się utlenia. Elementy burtowe występują w dwóch wykonaniach: z aluminium surowego i anodowanego, które w procesie wytwarzania jest pokrywane warstwą ochronną zapobiegającą utlenianiu. Jeśli deski będą czymś pokrywane, wybierz surowe aluminium, bo jest bardziej opłacalne, a przecież naklejka będzie stanowiła warstwę zabezpieczająca. Jeśli chcesz mieć metaliczny wygląd burt, korzystniej wybrać aluminium anodowane – droższe, ale już zabezpieczone.

Kolejny wątek to słupki. W aucie niewielkim, do 3 metrów, starczą słupki skrajne, mocowane w narożnikach. Do samochodu większego warto zastosować dodatkowo kłonice boczne rozdzielające burtę na mniejsze kawałki, przez co osobne segmenty burtowe będą lżejsze i lżej je będzie otwierać jednej osobie. By mieć możliwość ładowania z boku auta ładunku długiego, kłonice boczne powinny mieć możliwość zdemontowania w czasie załadunku.
Do tego służą kieszenie mocowane do ramy.

Jeszcze jedną sprawą jest system domykania burt. Można użyć zamknięć zewnętrznych mocowanych na powierzchni burty, ale lepiej wygląda specjalny profil kończący umieszczany z boku zabudowy, zawierający już na wyposażeniu gniazdo z zamkiem. Dzięki temu pojazd w trakcie przemieszczania się nie posiada elementów wystających i stawia mniejsze opory powietrzne.