grzejnik energooszczędny

W dobie otaczającego nas na co dzień trendu bycia „eko” hasło energooszczędne zyskuje na wartości. Klienci wypatrują sprzętu i utensyliów o największych klasach energetycznych, a wytwórcy wykorzystując to inwestują ogromne sumy w reklamę, by pokazać swoje wyroby jako oszczędnościowe, pobierające niewiele energii, pobierające mało prądu itp.

Grzejniki na prąd jako urządzenia elektryczne też podlegają podobnym oddziaływaniom.

A prawda jest banalna: nie egzystują elektryczne grzejniki energooszczędne. Fakt, ze jest to jedynie slogan łatwo udowodnić w praktyce.

grzejnik elek

Całość wziętej energii elektrycznej zostaje zamieniona na ciepło i promieniowana na zewnątrz. Podstawowe grzejniki elektryczne nie mają sposobności oszczędzania energii.

Do sprawdzianu konieczne będą dwa grzejniki elektryczne o podobnej mocy grzewczej oraz dwa pomieszczenia o tych samych wymiarach. W każdym z nich wstawiamy grzejnik ustawiony na maksymalną temperaturę. W jednym z pokoi otwieramy okno, a kolejny szczelnie zamykamy. Gdy minie 15 minut kontrolujemy rezultat badania.

Obserwacje są następujące: grzejniki elektryczne w obu pokojach funkcjonowały na własnej największej mocy, ale w pomieszczeniu, w jakim było otworzone okno była odczuwalna zdecydowanie mniejsza temperatura.
Powyższy przykład ukazuje, że optymalne ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi i oszczędności energii są zależne od zminimalizowania strat energii cieplnej w pokojach, a nie od funkcjonowania grzejnika.