Siłowniki pchające

Siłowniki do pokrywy, nazywane również sprężynami gazowymi, służą do wspomagania podnoszenia ciężkich pokryw, klap bagażnika, włazów na dach i zawsze tam, gdzie bez nich wspomagaczy wymagane byłoby użycie nadmiernej siły.
Amortyzator powietrzną określają 3 ważne elementy:
– siła podawana w Niutonach
– skok, czyli odległość na którą wysuwa się jedna z części
– metoda trzymania.

silowniki auto

Konstrukcja amortyzatora jest stosunkowo prymitywna, jest to hermetyczny tubus z uszczelnionym tłokiem, a wymaganą siłę otrzymujemy w procesie produkcji przez dopompowanie powietrza pod konkretnym ciśnieniem.

W stanie zwolnionym taka sprężyna jest rozsunięta, po ściśnięciu tłok się mieści do korpusu, powodując sprężanie gazu w cylindrze, a po zwolnieniu nacisku tłok przemieszcza się na powrót. Symetrycznie sprężyna zakończona jest końcówką typu oczko, przez otwór w otworze przeprowadza się sworzeń razem z trzymaczem.
Przez to, że uchwyty są demontowalne, daje się wymienić mocowanie urządzenia na przegub kulowy, co przydaje się przede wszystkim wtedy, kiedy przemieszczanie się sprężyny nie odbywa się jedynie w pojedynczej płaszczyźnie. Podczas mocowania należałoby jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Sprężynę gazową należy utrzymywać tłoczyskiem po stronie dolnej, by w ostatniej fazie ruchu uzyskać działanie hydraulicznej amortyzacji. Trzeba unikać żadnych uderzeń. Na tłoku niedopuszczalne jest pozostawiać jakichkolwiek zacieków farby, bowiem mogą one spowodować wycieki {płynu hydraulicznego|oleju.