Rampy samochodowe

Dla ułatwienia załadunku ciężkich maszyn stosuje się najazdy i przejazdy. Korzysta się nich głównie w sytuacjach, kiedy do pokonania jest jakaś przeszkoda na przykład schody lub jako pomost łączący rampę ładunkową z ciężarówką. Służą jako most do wygodnego przemieszczania maszyn, niewielkich pojazdów kołowych, gąsienicowych, paleciaków czy wózków dla niepełnosprawnych.najazd auto

Robi się je albo jako osobne prowadnice i używa parami wtedy ich rozstawienie zależy od odległości między kołami przetaczanej maszyny albo jako gładką płaszczyznę, która umożliwia manewrowanie na całej szerokości ciężarówki.

Płyty do wózków widłowych na rampę wykonywane są z reguły na ustaloną szerokość i tworzą jednolitą płaszczyznę zrobioną z tworzywa utrudniającego poślizg lub są taką powłoką antyposlizgową powlekane. Często spotykane zwłaszcza są rampy wykonane z profili kształtowych z lekkiego materiału, bowiem mała waga przy zachowaniu dużej sztywności konstrukcji ułatwia ich montaż i używanie.

Lekkie i wygodne rampy aluminiowe służą do przenoszenia i rozładowania niedużych pojazdów takich jak motocykle, małe traktorki ogrodowe itp. Dopuszczalny ciężar ładunku kompletu takiego najazdu słabnie wraz z jego długością, ale także ze wzrostem szerokości osobnego najazdu. Trzeba uwzględnić, iż rozmiar roboczy przejazdu, po którym porusza się pojazd, jest nieco mniejszy od całkowitej szerokości skrajnej.