Podłogówka jako optymalny układ grzejny

Ogrzewanie podłogowe to nowatorskie rozwiązanie grzewcze, dzięki któremu zwiększymy komfort i znacznie zmniejszymy koszty ogrzewania budynku lub mieszkania. Analizy pokazały, że ten typ ogrzewania to najlepszy dla człowieka system ogrzewania biorący pod uwagę naturalny układ temperatury ciała.

ogrzewanie podlogowe

Przy ogrzewaniu niskimi temperaturami, czyli podłogówką, kaloryferem jest cała powierzchnia podłogi, co ustanawia właściwy mikroklimat. Wyższa temperatura jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Z uwagi na to w pomieszczeniu może być o 2°C zimniej niż w pomieszczeniach z tradycyjnymi kaloryferami, a mieszkańcy nie będą tego czuć. Jest to system wyjątkowo zalecany dla alergików, bo w pokojach z grzaniem w podłodze nie ma spalania i unoszenia się cząsteczek kurzu, a także zjawiska przesuszonego powietrza jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego.

Wydajność ogrzewania zależy w dużym stopniu od jakości izolacji cieplnej podłogi. Dobra izolacja cieplna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna zmniejsza zapotrzebowanie na energię cieplną i zwiększają rentowność stosowania systemu grzewczego. Podłogówka wymaga posadzki, która nie stawia wielkiego oporu cieplnego, np. kafelki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać też rolę dodatkowego systemu grzewczego.