Które kaloryfery kupić

Dopasowując się do zmiany grzejnika powinno się zważać parę rzeczy Jeżeli wymieniamy li tylko kaloryfer, a opieramy się na będącej przyłączach konieczne jest dobranie współczesnego wzoru z prawidłowo dobranym rozstawem przyłączenia. w razie popularnych żeberkowych grzejników rozmiar ten równy jest zazwyczaj 500mm. Odpowiednikiem do tego rozmiaru jest wykonywany przez Purmo kaloryfer panelowy o rozmiarze 550 mm.

grzejnik purmo

Grzejnik wyrabiany jest w wersji standardowej tz. Compact lub ozdobnej z płaskim frontowym panelem Plan Compact. Jeżeli przemieniamy stary grzejnik i nie znamy jakiej mocy powinien posiadać nowy model możemy napisać właściwe pismo do administratora kamienicy z życzeniem o podanie jakie parametry winno się użyć.

Gdy nie mamy administratora i chcemy je na własną rękę obliczyć musimy zastosować przelicznik ok 100-110 W/na jedno panel. To obliczenie jest jednak dosyć ogólne i nie zapewnia bezpieczeństwa cieplnego. W obliczeniu zapotrzebowania na moc powinno się wziąć pod uwagę położenie bloku i mieszkania (czy jest po termomodernizacji) jego ułożenie (skrajne, środkowe) oraz wielkość i jakość okien. W wypadku nowych domów o typowej wysokości zapotrzebowanie na moc wynosi 60-80W/m2. Jeśli mieszkanie jest w słabszym stanie i im są wyższe piętra moc konieczna do ogrzanie 1m2 musi być wyższa. Istotnym elementem jest także dostosowanie wyliczonej wielkości mocy do parametrów działającej obecnie instalacji cieplnej. Różne parametry istnieją w instalacji miejskiej, inne również panują w instalacji domowej zasilanej kotłem na węgiel, a jeszcze inne w instalacji zasilanej piecem gazowym kondensacyjnym.

Jeżeli mimo to do końca nie jesteśmy przekonani czy prawidłowych obliczeń dokonaliśmy, trzeba je zweryfikować ze znawcami. Od tego zależy czy zimą będziemy się radowali z komfortu ciepła w naszym domu.