Kaloryfery: montaż i wybór – sprawy kluczowe

Będąc przy kwestii grzejników, w tym przypadku zainteresujemy się kwestiami podstawowymi. Od czego należy rozpocząć, czyli na co zwrócić uwagę wybierając kaloryfer do lokalu?

grzejnik purmo

Prawidłowo dobrane grzejniki dają gwarancję podwójnej ekonomii. Pierwszej, przy zakupie, bo zwykle okazuje się, że wystarczy wybrać mniejszy, a co za tym idzie tańszy grzejnik. Druga oszczędność wynika z skuteczniejszej funkcjonowania regulacji służącej do kontroli temperatury – czym mniejsza pojemność instalacji (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w instalacji, czyli mniejsza bezwładność. Zawsze zasadne jest więc wybrać optymalnie – możliwie najmniejszy kaloryfer. To spowoduje, że nasz dom będzie ogrzany, a rachunki niższe.

Podstawową ideą przy wyborze grzejnika jest określenie zapotrzebowania na moc grzejną lokalu. Zapotrzebowanie to jest uzależnione od kilku kwestii, m. in. : typu budowli, zamontowanej warstwy izolacyjnej, rodzaju okien oraz wentylacji. Sprawdzenie wszystkich pozwoli na prawidłowe dopasowanie grzejnika do miejsca, w którym ma pracować. Obecnie dostępne są również programy, jakie na podstawie szczegółów odnośnie instalacji szacują i dopasowują kaloryfery.

Egzemplifikacja:

Lokal o wielkości 16m2 w budynku po termomodernizacji ma zapotrzebowanie na moc około 70 W/m. Dokonując łatwych obliczeń okazuje się, że oczekiwany grzejnik musi mieć moc 700-1000W.

W tym momencie należy zdecydować się na konkretny rodzaj kaloryfera i dopasować wielkością do pokoju, gdzie będzie zamontowany.