Grzałka do kaloryfera łazienkowego

Instalując kaloryfer drabinkowy w toalecie należy zastanowić się nad dokupieniem do niego grzałki na prąd. Kaloryfer z owym rozwiązaniem jest wyższym stopniu wielozadaniowy, bo jego działanie utrzymuje się przez cały rok.

grzejnik drabin

W sezonie działania centralnego ogrzewania podgrzewany jest centralnym ogrzewaniem a latem czy też wiosną, gdy centralne ogrzewanie nie działa, to moduł elektryczny zapewnia ciepło. To znacznie przedłuża pracę kaloryfera łazienkowego. Takie zestawienie ułatwia również osuszanie łazienki, niwelowanie wilgoci w czasie gdy typowe ogrzewanie nie działa a w okresie przejściowym pozwala na suszenie ręczników. Jest to zestawienie kaloryfera typowego łazienkowego z elektryczną suszarką łazienkową.

Grzałkę powinno się prawidłowo dobrać do mocy grzewczej kaloryfera i nie może ta moc jej przekraczać. Moduły grzejne mogą osiągać maksymalną moc 900 W. Pojawiają się najczęściej w kolorystyce białej lub srebrnej. Mogą także być wyprodukowane w odmiennych wersjach kolorystycznych takich jak satyna czy czerń. Pozwala to dopasować rodzaj grzałki do armatury, zaworów czy też odcienia grzejnika do jakiego jest instalowana. Podstawa funkcjonowania grzałki jest termostat, który osiągnąwszy nastawioną ciepłotę przestaje grzać. Kiedy temperatura zmaleje o kilka kresek, termostat włącza się ponownie. Istnieją modele grzałek zasilanych prądem z możliwością programowania czasu i temperatury grzania.Regułą działania jest również właściwie zamontowanie w samym kaloryferze. Głównie instaluje się grzałkę po stronie powrotu wody z kaloryfera, w tym wypadku koniecznie powinno się zamontować trójnik umożliwiający także przyłączenia zaworu zamykającego instalację.
Istnieją również grzałki kątowe do zainstalowania w tradycyjnych pokojowych grzejnikach. Ich działanie jest podobne do modeli kaloryferów łazienkowych, czyli mają dosuszać pokoje i zapobiegać wilgoci w okresie gdy tradycyjne ogrzewanie jeszcze nie jest wyłączone.