Ogrzewanie montowane pod podłogą

W ostatnim czasie, mimo wyższych kosztów inwestycyjnych, podgrzewanie podłogowe stało się bardzo popularne. Powodem tego może być kilka czynników. Bezspornie zaletą takiego rozstrzygnięcia jest sposobność biegania na boso bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe. W podłogowym ogrzewaniu nie grożą nam silne powiewy powietrza. Nie wznosi się przy tej okazji kurz i pył. To bardzo wartościowa zaleta w obecnych latach, gdzie alergia jest najczęściej spotykanym schorzeniem wśród niemowlaków. A jeżeli już w temacie dzieci jesteśmy, to ten rodzaj ocieplania daje nam prawie bezgraniczny plac zabaw dla naszych brzdąców. Nie boimy się już, że dzieci przebywają na zimnej posadzce. Równomierne rozmieszczenie kabli grzejnych zapewnia nam równomierne rozłożenie ciepła w całym lokalu. W wypadku ogrzewania grzejnikiem stanowisko najcieplejsze sytuowało się dookoła punktu grzewczego.Myśląc o grzaniu podłogowym wyróżnia się różne kategorie. Podgrzewanie oparte na ciepłej wodzie lub na prąd. Obmyślając wachlarz typ trzeba wziąć pod uwagę materiał pod jaki będzie ogrzewanie układane.

mata_grzewcza_elektra_mg_pack

Pod płytkami doskonale sprawdza się podgrzewanie elektryczne. Zaś pod posadzkami drewnianymi najlepszym wyjściem jest ogrzewanie oparte na wodzie. Znaczące również jest jakiego rodzaju to są posadzki drewniane. Koniecznością są panele z drewna sezonowanego o niskim oporze cieplnym, niskim współczynniku skurczu i dobrej higroskopijności. Najlepsze do tego typu instalacji są deski z drzewa afrykańskiego i dębina. W wypadku zastosowania elektrycznego, z uwagi na spore różnice ciepła ogrzewania, może dojść do uszkodzenia budowy parkietu.W czasie montażu działającego na wodę ogrzewania umiejscowionego w podłodze trzeba pamiętać o paru istotnych aspektach:

1. W okolicy okien i ścian zewnętrznych przewody układamy gęściej

2. Ostateczny montaż paneli wykonujemy dopiero po 30 dniowym czasie ocieplania wylewki i na wyłączonym ogrzewaniu

3. Optymalna ciepłota to 27 stopni, a zawilgocenie 40-50 procent.Wodne podgrzewanie podłogowe funkcjonuje na niższych temperaturach niż ocieplanie pracujące na grzejnikach. Montaż jego jest czasochłonny i niewątpliwie kosztowniejszy. Jednakże walory takowego rozwiązania są warte zachodu.